POZNAJ NAS
Kiedy Się Spotykamy
Istnieją dwie grupy parafialne RRN. Jedna grupa spotyka się raz w tygodniu, w czwartki po Mszy św. wieczornej, w Domu Wsparcia Rodziny. W pierwsze czwartki miesiąca adorujemy Najświętszy Sakrament.
Druga grupa spotyka się w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca po wieczornej Mszy św. w Domu Wsparcia Rodziny.
Spotkania prowadzi animator, a towarzyszy kapłan. Wspólnie się modlimy, rozważamy teksty formacyjne i dzielimy się doświadczeniem Boga w swoim życiu. Rozmawiamy o wierze i nurtujących nas sprawach.
Aktualnie opiekunem grup jest ksiądz Dawid Babicz.
Ruch Rodzin Nazaretańskich jest ruchem uniwersalnym. Jest w nim miejsce dla wszystkich: dla rodzin, osób samotnych, kapłanów, młodzieży, dzieci, ludzi chorych. Każdy może się w nim odnaleźć. Jest miejscem spotkania zarówno tych, którzy Boga już „odnaleźli”, jak i tych, którzy Go szukają. Ważne jest pragnienie spotkania z Bogiem i Jego miłosierdziem.
Aby być z nami trzeba po prostu przyjść na spotkanie.
Zapraszamy wszystkich pragnących spotkania z Bogiem, każdy jest oczekiwany…
Na całoroczną formację składają się:
1. Cotygodniowe spotkania parafialne
2. Diecezjalne Miesięczne Dni Skupienia.
3. Coroczna Ogólnopolska Inauguracja Roku Formacyjnego RRN (wrzesień)
4. Pielgrzymki do Częstochowy (ogólnopolska na rozpoczęcie Adwentu i międzynarodowa w pierwszą sobotę po Wielkanocy)
5. Letnie rekolekcje
W Diecezji
Ks. Krzysztof Rusznica, Parafia MB Królowej Polski, Zaborów 69, 38-100 Strzyżów, tel. 602-297-971
Ks. Jan Ochał, Dom Księży Seniorów ul. Słocińska 3, 35-330 Rzeszów, tel. (17) 850-64-92
Ks. Leszek Bachta, Parafia Wniebowzięcia NMP, ul. Zelwerowicza 2, 35-601 Rzeszów, tel. (17) 86409 25
Danuta i Paweł Michnowie, 36–100 Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna 341a, tel. 661-038-966
Marzena i Tadeusz Kościkowie
35-118 Rzeszów, ul. Solarza 20/7
Tel.669 881 663
Magdalena i Wiesław Bednarzowie, tel. 507-068-682
Parafia pw. Wszystkich Świętych, 36-100 Kolbuszowa,
animator: Barbara Tereszkiewicz, tel. 881-524-888
Parafia Przemienienia Pańskiego w Cmolasie,
animator: Stanisława Sidor, tel. 609-233-352
Parafia Świętej Rodziny, 35-125 Rzeszów, ul. Solarza 14, animator: Grażyna Śliwa, tel. 695 352 131
Parafia pw. Świętej Trójcy, 38-214 Bieździedza
animator: Małgorzata Osika, tel. 694-755-286
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP, 38-112 Lutcza,
animator: Maria Szostak, tel. (17) 277-36-30
Parafia pw. Narodzenia NMP, 36-062 Zaczernie,
animator: Teresa Czarnik, tel. 515 379 169
Parafia pw. NMP Królowej Świata, animator: Stanisława Mikuszewska, tel. 692 178 147
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, animator: Magdalena i Wiesław Bednarzowie, tel. 507 068 682
Ks. Szczepan Wiśniewski, tel.515 102 905
Nasza historia
RRN został założony w Warszawie przez nieżyjącego już ks. Tadeusza Dajczera. Znana jego książka „Rozważania o wierze” cieszyła się i wciąż cieszy ogromną popularnością, a to dlatego, że w bardzo przystępny sposób uczy patrzenia na wydarzenia w świetle wiary. Często czytana jednym tchem zmienia całe życie człowieka i porusza najgłębsze jego pragnienia – spotkania Boga i kroczenia z Nim.
Rozwój RRN w Polsce rozpoczął się od niewielkiej grupy ludzi świeckich poszukujących kontaktu z kapłanem, który mógłby pomóc im w rozwiązywaniu problemów duchowych. Grupa taka powstała w roku 1985 w Warszawie. Założycielem RRN został ks. Tadeusz Dajczer, a współzałożycielem ks. Andrzej Buczel.
Szukali własnej drogi do świętości. To pragnienie świętości można uznać za myśl przewodnią RRN. Najpełniejszym wzorem wyboru takiej drogi realizacji powołania do świętości jest Maryja. Stąd szczególnego znaczenia dla Ruchu nabiera naśladowanie Jej ukrytego życia w Nazarecie.
Rozwój życia wewnętrznego wymaga częstej współpracy z kapłanem, którego pomoc przybiera w Ruchu zwykle formę kierownictwa duchowego.
Członkowie Ruchu zwracają się w szczególny sposób ku Mszy św., w której odnajdują źródło duchowego rozwoju i życia autentycznie chrześcijańskiego. Coraz głębsze rozumienie, czym jest Najświętsza Ofiara, prowadzi do pełnego i w miarę możliwości codziennego uczestnictwa w Eucharystii.
Ruch Rodzin Nazaretańskich w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej powstał 19 maja 1987roku.
31 lat temu byliśmy młodymi małżeństwami, rodzinami z małymi dziećmi, mieliśmy te same co inni problemy, także i duchowe. W głębi serc pragnęliśmy żyć prawdziwie po chrześcijańsku, jednak pytanie: Jak to zrobić? Jak stworzyć rodzinę, jako wspólnotę prawdziwie kochających się ludzi pozostawało bez odpowiedzi… I być może pod wpływem gorącego pragnienia, przyszła odpowiedź : Ruch Rodzin Nazaretańskich.
Wiadomość o RRN, rozeszła się w błyskawicznym tempie. Dwa lata po założeniu wspólnoty w Warszawie, powstała ona także tam, gdzie nikt by tego nie oczekiwał – w Kolbuszowej!
Najpierw spotkania odbywały się w naszych domach. Matki, żony modliły się wspólnie, mężowie ostrożnie się przyglądali i przysłuchiwali. Rozpoczęły się systematyczne wyjazdy do Warszawy gdzie nasi kierownicy duchowi spowiadali i udzielali nam duchowych porad. Rodziła się w nas fascynacja Bogiem i Kościołem jakiego dotychczas nie znaliśmy. Matka Chrystusa stawała się teraz naszą autentyczną Matką. Życie zmieniało się z dnia na dzień, bo Bóg czynił je nowym i otwartym na rzeczy niewidzialne. Niestety, mnożyły się także dyskusje małomiasteczkowej społeczności. Do Warszawy, do spowiedzi? A u nas nie ma księży? Co oni razem robią, codziennie chodzą na mszę św., a może to jakaś sekta? Może zaniedbują dom, dzieci? Nas zaś Bóg pociągał coraz bardziej. Maryja fascynowała i wzywała. Rozważaliśmy Pismo Św., odmawialiśmy różaniec, który w naszym życiu stał się niezbędny. ” Rozważania o wierze” ks. Tadeusza Dajczera, stały się lekturą obowiązkową. Czytaliśmy ” Dzieje duszy”, ” Dzienniczek” św. Faustyny i ” Konferencje św. Maksymiliana”, a także niebieskie zeszyty formacyjne ruchu. Na spotkaniach, w których uczestniczyli także niektórzy nasi mężowie i dzieci, było nas coraz więcej. Utworzyła się więc grupa dziecięca, która pod opieką dwóch „cioć”, bawiła się i modliła w innym pomieszczeniu. W końcu powstała potrzeba wspólnych dłuższych rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez Ruch. Uczyliśmy się życia w komunii z Matką Bożą w codzienności. Zawierzaliśmy Jej wszystko czym żyliśmy. Zaczęliśmy czytać nasze życie w świetle wiary. Jezus był odpowiedzią na wszystkie dylematy, problemy rodzinne i małżeńskie. On coraz bardziej stawał się dla nas sensem życia.
5 grudnia 1994r. zmarł współzałożyciel RRN, kierownik duchowy wielu osób, Andrzej Buczel. Zmarł w opinii świętości, na pogrzebie były tłumy. Ufamy, że dziś wstawia się za nami i wyprasza łaski dla całego Ruchu.
Ks. Bp. K. Górny zatwierdził Statut RRN w diecezji rzeszowskiej, a ks. Jan Ochał został przez niego mianowany pierwszym moderatorem. To on w atmosferze „rozgłosu o wspólnocie – sekcie” potrafił pójść pod prąd, był naszym opiekunem, pojechał do W-y, aby szukać prawdy, wspierał nas i prowadził.
Programem stała się pieśń:
” Królowo rodzin całego świata
O wierność Ciebie błagamy
Odsłoń przed nami wzór Nazaretu
I prowadź Twymi śladami”
Cotygodniowe spotkania w grupach z kapłanami – opiekunami, miesięczne diecezjalne dni skupienia sprawiały, że byliśmy coraz bardziej związani z Bogiem i Kościołem. Dzisiaj wyrażamy wdzięczność tym kapłanom: Tadeuszowi Rzeźnikowi, Henrykowi Osorze, Markowi Kędziorowi, Janowi Ochałowi – moderatorowi. Przez długi czas był z nami ks. Jan Chmura. Wszystkim tym księżom bardzo dziękujemy i zapewniamy o swojej modlitwie. Matka Boża była naszą patronką. To Ona tworzyła grupy: starszych, dorosłych, młodzież i dzieci. Rozczytywaliśmy się w lekturze Ludwika Grignon de Montfort „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do NMP”. W materiałach ruchowych pojawił się „Akt oddania się Matce Bożej na wyłączną służbę Kościołowi”. Wiele osób oddało się Maryi tym aktem, składając go na ręce spowiednika. Czuliśmy się dobrze pod czułą matczyną opieką, prowadzącą nas coraz bardziej do Jezusa. Adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie była ważnym spotkaniem każdego dnia po Mszy św..
Kiedy Ruch coraz bardziej zyskiwał aprobatę Kościoła i poszczególnych diecezji, a także parafii, kiedy coraz więcej rodzin i osób dorosłych odnajdywało w nim swoją drogę do Boga, kiedy poczuliśmy się dobrze i bezpiecznie – przyszedł kryzys {2006r.) Stało się to w samym centrum powstania Ruchu, wśród tych, którzy zdawałoby się, powinni być za nas odpowiedzialni.
Wróciły wtedy do nas słowa piosenki, którą z takim zapałem śpiewaliśmy na początku powstania Ruchu:
„ Wszystko jest łaską,
Wszystko jest od Ciebie,
Każde zdarzenie jest Twoim darem
Matko najpełniej Bogu oddana
Obdarz mnie Twoim szaleństwem wiary”
Bp Kazimierz Nycz wydał dekret, w którym zobowiązał odpowiedzialnych kapłanów do skorygowania błędów. W tym czasie 8.IX. 2008r. zmarł w opuszczeniu i samotności założyciel RRN – ks. Tadeusz Dajczer. Episkopat Polski mianował bpa Andrzeja Siemieniewskiego do czuwania nad dalszym rozwojem Ruchu. Po kilku latach niepewności i ciszy, naszych zewnętrznych i wewnętrznych rozterek, RRN został zatwierdzony jako Stowarzyszenie Ruchów Katolickich. Podjęliśmy z całym Ruchem nowennę do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Dzięki Maryi przetrwaliśmy ten trudny czas. To wtedy wielu z nas przyjęło Jej szkaplerz. Właśnie wtedy Pan Bóg posyłał ludzi – świeckich i kapłanów, którzy tu w parafii pomagali nam wytrwać.
I tak przysłał księdza, który nie zraził się tym co słyszał, który poznawszy ludzi przyszedł im z duchową pomocą. Poświęcił swój wolny czas, aby rozmawiać, wysłuchać i wskazywać kierunek, starając się iść z nami, choć w niepewne. Powstała grupa młodych rodzin, dorosłych i dzieci, które mają swoje spotkania formacyjne. Dziś mamy nowego moderatora, w osobie ks. Krzysztofa Rusznicy.
Na spotkania parafialne, zaczęli od nowa przychodzić wszyscy, na pielgrzymki zgłaszało się więcej niż mogliśmy zabrać, na rekolekcje zaczęły przyjeżdżać młode rodziny z dziećmi. Zyskaliśmy akceptację i serdeczność księdza proboszcza i nowych wikariuszy. Znowu byliśmy potrzebni. Pierwszo-czwartkowe adoracje, czytania liturgiczne, pierwszo-sobotnie nabożeństwa i pomoc w różnych czynnościach parafialnych- stały się udziałem wspólnoty. Wrócił pierwotny zapał i pierwotna radość, że Pan Bóg troszczy się o swoje dzieci, i choć przychodzą zwątpienia, On wiary dochowuje. Przekonaliśmy się, że to nie nasze dzieło, to Boże dzieło i On jeden wie jak je prowadzić. Doczekaliśmy Jubileuszu 30- lecia RRN (17 czerwca 2017) w Kolbuszowej i dane było go nam świętować, a to za przyczyną ks. Grzegorza, który przyszedł do naszej parafii. To on zapalił nas do uwielbienia Pana Boga przez swoją determinację i pomysły, aby to co działo się na przestrzeni 30 lat upamiętnić.